Black Ranges Athletics

Latest News:

  • Date: - -
  • Venue: Stawell
  • Details

Well done to all secondary students who competed at Black Ranges Athletics Carnival in Stawell on Tuesday 7 May. All athletes competed strongly at the event, earning HTLC third place out of the eight schools in the region.

Luca Geue and Delta Wardle won Age Champion for the day, with 114 and 92 points respectively. Dyson Parish (36.15m Discus), Delta Wardle (32.13m Javelin) and Luca Geue, Seb Le Roux, Tate McKerron and Joey Nagorcka (54.95 s 4x100m Relay) all set new records for the Division.

A record 19 students across 28 events will be progressing to the next level of competition (held on September 16, Week 10 of Term 3). This is a record on last year, where we only sent five students across 10 events.

All first place winners, along with the second place winners from the 1500m and 800m events, will progress to the next stage.

First place winners
(19 students, 21 individual events, 2 relays)
Jordan Friberg (800m, 1500m), Dyson Parish (Discus, Shot Put), Ethan Heard (Javelin), Charles Hassall (Triple Jump), Luca Geue (200m, Javelin, Triple Jump, 100m), Rouxle Le Roux (Discus, Shot Put), Olivia Revell (Shot Put, Triple Jump), Ryan Pfitzner (400m), Delta Wardle (400m, Javelin), Ryan Fischer (Long Jump), Sebastian Le Roux (Discus), Levi Mock (Javelin), Codi Kenny (1500m), 12/13 Girls Relay (Sophie McLellan, Sophie Pietsch, Phoebe Whittaker, Makai Smith), 12/13 Boys Relay (Luca Geue, Sebastian Le Roux, Tate McKerron, Joey Nagorcka)

Second place winners
(17 students, 15 individual events, 2 relays)
Angela Rudolph (High Jump), Madalyn Toet (Javelin), Ryan Pfitzner (800m), Delta Wardle (800m, 1500m), Codi Kenny (800m), Olivia Revell (800m, Long Jump, High Jump), Emily Polack (Discus, Long Jump), Jordan Friberg (400m), Leah Eilola (200m), Nicholas Fischer (400m), Janay van Buuren (Discus), 14 Girls Relay (Leah Eilola, Jess Mellings, Kristina Schwarz, Briney Wright), 15 Boys Relay (Ryan Fischer, Ryan Pfitzner, Jaden Flett, Charles Hassall)

Third place winners
(16 students, 12 individual events, 1 relay)
Jess Mellings (800m), Janay van Buuren (Shot Put), Sebastian Le Roux (Shot Put), Emily Polack (Triple Jump), Jordan Friberg (200m), Codi Kenny (400m), Ethan Heard (Discus), Leah Eilola (100m), Henry Kinsman (1500m), Dana Haughton (1500m), Briney Wright (Shot Put), Alexandra Salter (1500m), 15 Girls Relay (Freya Colbert, Rouxle Le Roux, Nadine Pietsch, Madalyn Toet)

Contact us

Phone:  03 5382 2529
Postal address: PO Box 822, Horsham Victoria 3402
Email: admin@htlc.vic.edu.au
Contact us online

Visit us

Address: 25 Trinity Drive, Horsham Victoria 3400
Office hours: Monday to Friday 8.30am to 4.30pm
View location map

Log In

Create an account